První pomoc, jak jí možná neznáte

(Příručka přežití v civilizovaném světě aneb první pomoc jak jí možná neznáte)

Ilustrační snímek (Foto: Drážní inspekce)

Tato publikace by určitě mohla být přínosná pro zdravotníky nebo jiné absolventy kurzů první pomoci, kteří si chtějí oživit své teoretické znalosti. Bude jistě zajímavá i pro zvídavé laiky, kteří se toho chtějí dozvědět o první pomoci co nejvíce. A nejenom o ní.

Na klasickou příručku o první pomoci je tato kniha možná až příliš obsáhlá a pokud se chcete pouze rychle naučit poskytovat první pomoc, nejspíš to nebude kniha pro vás.

Knihu jsem napsal z několika důvodů. Zaprvé jsem si chtěl dokázat, že to zvládnu. Toto téma mě už delší dobu zajímalo a postupně jsem zjišťoval, jak málo věcí o tom vlastně skutečně vím a hlavně, jaké bludy stále dokolečka kolují světem.

Časem jsem začal tyto informace třídit, doplňovat a ověřovat. Nejvíce zajímavých informací jsem nasbíral na praktickém kursu první pomoci ZDrSEM. Zjistil jsem, že na internetu i v knihkupectvích existuje na toto téma nespočetně publikací. Mnoho příruček opisuje postupy, které se už dávno nedoporučují, protože mohou mnohdy více uškodit než pomoci. Jiné jsou naopak poměrně kvalitní, ale naprostá většina vychází z ryze doktorského úhlu pohledu, který sice řeší postiženého, ale často vůbec neřeší okolní situci, bezpečí, nezamýšlí se nad tím, proč to všechno vlastně děláte a jak to můžete snadno zkazit. Já jsem chtěl naopak vycházet pokud možno z konkrétních situací a jít co nejvíce do detailů. Chtěl jsem i sám pro sebe pochopit, jak jednotlivé věci v první pomoci vlastně fungují a kde všude lze dělat chyby.

Publikaci jsem umístil volně na internet, protože mám pocit, že v současné době je téměř nereálně takovou publikaci autorsky vydat (pokud má snad někdo z vydavatelů jiný názor, ať se mi klidně ozve). Na internetu se navíc kniha dostane k mnohem většímu množství lidí, což je rozhodně lepší, než aby se někde válela zaprášená v knihkupectví.

Ilustrační snímek (Foto: autor)

Publikace neprošla jazykovou korekturou (ta se snad časem dodělá), a bohužel se mi nepodařilo provést ani odbornou korekturu v takovém rozsahu, jak bych si přál.

Proto se teoreticky v textu mohou vyskytnout (i vzhledem k velikému rozsahu) některé nepřesnosti. Veškeré takové zjištěné nepřesnosti se pokusím opravit v další verzi textu (i to je určitá výhoda internetu). Případné poznámky a připomínky můžete psát třeba sem.

Příručka se skládá z textové časti, která obsahuje veškeré základní informace, a z obrazové přílohy, která především obsahuje fotografie možných objektů, vhodných určení vaší polohy pro záchranáře.

Text příručky ke stažení
Autor: Ondřej Vitouš