Akty-Y

Chtěl zlikvidovat svět a krutě se mýlil.... Dva unikátní policisté na stopě zlotřilých padouchů. To co z počátku vypadalo jako nudný a banální případ se najednou změní ve veliké a rozsáhlé spiknutí, ale svět se nemusí bát, Utah a Skolilová ho hravě zachrání. Nový český hrdina na televizním plátně....

Tento film byl natočen jako největší dílo naší společnosti. Premiéra se konala 3.2.1999. Rozhodli jsme se, že technická kvalita filmu, střihu a zvuku bude na dost vysoké úrovni, aby film nebyl nudný rozvláčný apod. Snad se nám to (byť coby začínajícím amatérům) alespoň trochu podařilo. Samozřejmě, že občas je trošku rozostřená kamera, slabý zvuk, silná hudba, neodpovídající skript, nevyvářená bílá, tma není tmou, některé herecké výkony jsou slabší (jiné zase vynikající), ale je to v mezích našeho času, schopností a prostředků to nejlepší, co jsme byli schopni udělat. Navíc podmínky v roce 1999 byly přeci jen pro amatéry dost jiné, než v současnosti.

Scénář může někomu připadat jako slabý odvárek amerického akčního filmu(a taky že je), ovšem film sám o sobě si samozřejmě neklade za cíl nějaké vysoké umělecké hodnoty, nýbrž pobavení diváka (a ostatně i celého štábu). Myslím si že toho českého originálního humoru je v něm poměrně dost, tak to berte jako oddechové dílko, při němž se určitě bát nebudete.

Trošku historie z natáčení:

Myšlenka natočit film mě pronásledovala již několik let, ovšem nikdy jsem neměl dostatek odhodlání něco podobného skutečně provést. Až jsme se jednoho dne sešli tři s podobným nápadem. A tak vznikla produkční společnost MARCO PRODUCTION (Michal,Radek,Ondra). To se psal rok 1997.

Začali jsme hledat vhodné místo a lidi na natáčení. Zorganizovali jsme tehdy víkendovou akci "Kamerové zkoušky" na které se zkoušelo, co obnáší filmové herectví, jak dlouho se co zhruba točí, jak zacházet nejlépe s lidmi atd. Poté jsme vyrazili s Luckou na její chatu s představou vytvořit alespoň základ námětu pasovaného do prostoru hradu Borotína. Vyhubili jsme spoustu myší, vypili spoustu svařáku a utvořili námět, několik gagů a hlavní hrdiny. Přes vánoce jsem to rozváděl a psal scénář, pak jsme ho s Radkem konzultovali u něj na chatě. Začaly se udělovat první úkoly, kompletovat potřebná technika a dělat počáteční investice. A znova kontrolování a přepisování scénáře, příprava věcí atd.

Koncem března 1998 se to rozjelo naplno. Začaly se totiž točit první předtáčky na jednom sídlišti v praze a poté se pokračovalo několika dalšími předtáčkami. Od 3.července se pak točilo přímo na místě (které se z technických důvodů přesunulo do Kokořínského dolu a okolí).

Film se stříhal téměř celý srpen a září, zvuk se dodělával v říjnu, pak se měsíc stagnovalo a v prosinci se začalo dělat na první hudbě. Koncem ledna 99 byla dodána poslední hudební nahrávka - týden před premiérou a tak se začalo finišovat. Za ten týden se podařilo nejenom připravit speciální show pro premiéru, natočit doprovodné záběry, ale také udělat 50 kopií kazet VHS a připravit je do distribuce. Ano, formát pro distribuci v té době byl samozřejmě VHS a spolu s filmem bylo možné na kazetě vidět i "film o filmu".Technické parametry filmu:

 • Typ záznamu: DV PRO->BETACAM->VHS
 • Audio: 1xMIC ruchy, 2xPORT, nahráno kontaktně přímo při natáčení
 • Střih video: příprava střihu na PC, střih na BETACAM, triky DC30
 • Střih audio:překryv CH1 a CH2, závěrečný mix na PC
 • Délka natáčení: 2týdny + asi 9 natáčecích dnů či půldnů
 • Délka po střihu: cca 75 minut

Distribuce filmu:

Film vydán při příležitosti premiéry na kazetách VHS jako první vydání v počtu 50 kusů. Později se doplnilo dalších 50 kusů. Kazeta byla balena ve stylovém obalu (z dílny kamaráda Jerryho) a obsahovala mimo jiné také záběry z natáčení, takzvaný "Film o filmu" a dvouminutovou upoutávku na film.

O několik let později jsem se rozhodl ve filmu opravit zásadní „boty“, zkrátit některé příliš zdlouhavé scény a vylepšit některé triky. Bohužel jsem stříhal na poměrně nekvalitní kartě a jako zdroj jsem použil VHS místo výrazně kvalitnější verze na Betacam kazetě. Je to znát na nižší kvalitě výsledku, ovšem vznikla tak verze použitelná i pro internet, která je nyní volně ke stažení v sekci Download.Veřejné projekce filmu:

 • 3.2.1999 premiéra filmu. Více informací ZDE.
 • 19.2.1999 klub Malaché. Projekce zde byla víceméně výplní za odpadlé programy, nicméně nás potěšilo, že si nás někdo takhle rychle všimnul.
 • 13. 3.1999 - festivalu v Uničově
 • Další projekce byly pro menší či větší okruhy nadšenců. Pokud má někdo zájem o zapůjčení kopie filmu, rádi posloužíme.


Ohlasy na film:

 • Ohlas v časopisu Čas VIDEA
 • A tady ještě jeden kritičtější
 • Autorská kritika na film, tentokrát s několikaletým odstupem:

  Je pravodu, že se to určitě dalo udělat lépe. Teprve s odstupem času a nabýváním zkušeností vidím, že chybí jakákoliv umělecká práce s kamerou, hloubkou ostrosti, atd. Střih porušuje spoustu základních pravidel (záběry přes osu atd.). Herecké výkony jsou u spousty lidí dosti nízké. A film má poměrně rozplizlou dramaturgii (pokud víte co to je) - takže záběry, které by měly být komické, vycházejí vážné, nebo rozpačité a diváci v tom pak mají guláš....

  Také je pravda, že na film podobného rozsahu by bylo potřeba několikrát více času - takhle jsme se honili, dělali chyby a dělali mnoho kompromisů...

  Ale stejně bych rád doplnil, že to natáčení stálo za to.Seznam odkazů ohledně filmu